KCM55T7U3A203KDL1K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.02 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor U2J Stacked SMD, 2 J-Lead
KCM55T7U3A203KDL1K
DigiKey Part Number
490-KCM55T7U3A203KDL1KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KCM55T7U3A203KDL1KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KCM55T7U3A203KDL1KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCM55T7U3A203KDL1K
Description
CAP CER 2000PF 1000V U2J 2220
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KCM55T7U3A203KDL1K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.197" (5.00mm)