KCM55LR72A475KH01L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 3.651
Datasheet
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R SMD, J-Lead
KCM55LR72A475KH01L
DigiKey Part Number
490-KCM55LR72A475KH01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCM55LR72A475KH01L
Description
CAP CER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KCM55LR72A475KH01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)