KC355WD7LP225MV01L
DigiKey Part Number
490-KC355WD7LP225MV01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KC355WD7LP225MV01LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KC355WD7LP225MV01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC355WD7LP225MV01L
Description
CAP CER
Detailed Description
2.2 µF ±20% 450V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KC355WD7LP225MV01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.264" (6.70mm)