KC355WD72E225MH01L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 660
Datasheet
2.2 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead
KC355WD72E225MH01L
DigiKey Part Number
490-KC355WD72E225MH01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC355WD72E225MH01L
Description
CAP CER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KC355WD72E225MH01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.264" (6.70mm)