KC355LD72E564KH01L
DigiKey Part Number
490-KC355LD72E564KH01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KC355LD72E564KH01LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KC355LD72E564KH01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KC355LD72E564KH01L
Description
CAP CER .56UF 250V X7T 2220
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.56 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7T SMD, J-Lead
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)