GRT188C81C105KE13D
DigiKey Part Number
490-12284-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-12284-1-ND - Cut Tape (CT)
490-12284-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT188C81C105KE13D
Description
CAP CER 1UF 16V X6S 0603
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRT188C81C105KE13D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)