GRT1555C1H360GA02J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 9.413
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
36 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRT1555C1H360GA02J
DigiKey Part Number
490-GRT1555C1H360GA02JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT1555C1H360GA02J
Description
CAP CER 36PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRT1555C1H360GA02J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)