GRT1555C1H201JA02D
DigiKey Part Number
490-GRT1555C1H201JA02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRT1555C1H201JA02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRT1555C1H201JA02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRT1555C1H201JA02D
Description
CAP CER 200PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRT1555C1H201JA02D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)