GRM32DC72A475ME01K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 6.521
Datasheet
4.7 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric)
GRM32DC72A475ME01K
DigiKey Part Number
490-GRM32DC72A475ME01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM32DC72A475ME01K
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM32DC72A475ME01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)