GRM3165C1H471JZ01J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 27.654
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 961
YAGEO
Similar
KYOCERA AVX
470 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
GRM3165C1H471JZ01J
DigiKey Part Number
GRM3165C1H471JZ01J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM3165C1H471JZ01J
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM3165C1H471JZ01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)