GRM21BC71E225KE11L
DigiKey Part Number
490-GRM21BC71E225KE11LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BC71E225KE11L
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM21BC71E225KE11L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)