GRM21B7U1H433JA01K
DigiKey Part Number
490-GRM21B7U1H433JA01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21B7U1H433JA01K
Description
CAP CER 43000PF 50V U2J 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.043 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM21B7U1H433JA01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)