GRM21AR72H472KW10D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GRM21AR72H472KW10D
DigiKey Part Number
490-GRM21AR72H472KW10DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21AR72H472KW10D
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM21AR72H472KW10D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)