GRM2195C1H562JA01D
DigiKey Part Number
490-1636-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1636-1-ND - Cut Tape (CT)
490-1636-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM2195C1H562JA01D
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM2195C1H562JA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)