GRM2166R1H120JZ01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1.110
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Vishay Vitramon
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor R2H 0805 (2012 Metric)
GRM2166R1H120JZ01D
DigiKey Part Number
GRM2166R1H120JZ01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM2166R1H120JZ01D
Description
CAP CER 12PF 50V R2H 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM2166R1H120JZ01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)