GRM2165C1H510JZ01J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 30.517
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3.990
Datasheet
Upgrade
51 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
GRM2165C1H510JZ01J
DigiKey Part Number
GRM2165C1H510JZ01J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM2165C1H510JZ01J
Description
CAP CER 51PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM2165C1H510JZ01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)