GRM2165C1H221GA01D
DigiKey Part Number
490-11542-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11542-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11542-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM2165C1H221GA01D
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
220 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM2165C1H221GA01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)