GRM188R71H153MA01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 24.134
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
Upgrade
In Stock: 336
TDK
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
0.015 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H153MA01D
DigiKey Part Number
490-1515-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R71H153MA01D
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R71H153MA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)