GRM188R61C474KA93J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 24.648
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.47 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R61C474KA93J
DigiKey Part Number
GRM188R61C474KA93J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61C474KA93J
Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R61C474KA93J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)