GRM1885C2A160GA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
16 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GRM1885C2A160GA01J
DigiKey Part Number
490-GRM1885C2A160GA01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1885C2A160GA01J
Description
CAP CER 16PF 100V C0G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1885C2A160GA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)