GRM1885C1H2R0CZ01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 12.095
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 16.489
Datasheet
KYOCERA AVX
KEMET
TDK
Upgrade
Upgrade
KEMET
TDK
In Stock: 618
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H2R0CZ01D
DigiKey Part Number
490-1379-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1885C1H2R0CZ01D
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1885C1H2R0CZ01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)