GRM155R71H562KA88D
DigiKey Part Number
490-6364-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6364-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6364-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71H562KA88D
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R71H562KA88D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)