GRM155R71H183KA12J
DigiKey Part Number
GRM155R71H183KA12J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71H183KA12J
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R71H183KA12J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)