GRM155R61A224ME19J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 2.293
Datasheet
0.22 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM155R61A224ME19J
DigiKey Part Number
GRM155R61A224ME19J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61A224ME19J
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM155R61A224ME19J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)