GRM155C81C225ME11D
DigiKey Part Number
490-GRM155C81C225ME11DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155C81C225ME11DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155C81C225ME11DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155C81C225ME11D
Description
CAP CER 2.2UF 16V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155C81C225ME11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)