GRM155C71A225KE11J
DigiKey Part Number
490-GRM155C71A225KE11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155C71A225KE11JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155C71A225KE11JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155C71A225KE11J
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155C71A225KE11J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)