GRM155B31E105KA12D
DigiKey Part Number
490-GRM155B31E105KA12DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM155B31E105KA12DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM155B31E105KA12DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155B31E105KA12D
Description
CAP CER 1F 25V B 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor B 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155B31E105KA12D Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)