GRM1555C1H6R2BA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 236.337
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 16.410
Datasheet
6.2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H6R2BA01J
DigiKey Part Number
GRM1555C1H6R2BA01J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H6R2BA01J
Description
CAP CER 6.2PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1555C1H6R2BA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)