GRM1555C1H562JE01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1.416
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 9.315
Datasheet
5600 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H562JE01J
DigiKey Part Number
490-GRM1555C1H562JE01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H562JE01J
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1555C1H562JE01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)