GRM1555C1H510JZ01J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 9.627
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 22.803
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
Upgrade
KEMET
51 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1H510JZ01J
DigiKey Part Number
GRM1555C1H510JZ01J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H510JZ01J
Description
CAP CER 51PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1555C1H510JZ01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)