GRM1555C1H472JE01D
DigiKey Part Number
490-GRM1555C1H472JE01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM1555C1H472JE01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM1555C1H472JE01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1H472JE01D
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM1555C1H472JE01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)