GRM153R60J225ME95D
DigiKey Part Number
490-14456-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14456-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14456-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM153R60J225ME95D
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM153R60J225ME95D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)