GRM153R60G105ME19J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 9.340
Datasheet
1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
GRM153R60G105ME19J
DigiKey Part Number
490-GRM153R60G105ME19JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM153R60G105ME19J
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM153R60G105ME19J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)