GRM033R61C105ME15J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 23.615
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
GRM033R61C105ME15J
DigiKey Part Number
490-GRM033R61C105ME15JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM033R61C105ME15J
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0201
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM033R61C105ME15J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.015" (0.39mm)