GRM0335C1E6R2BA01D
DigiKey Part Number
490-GRM0335C1E6R2BA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM0335C1E6R2BA01DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM0335C1E6R2BA01DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM0335C1E6R2BA01D
Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM0335C1E6R2BA01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)