GRM022R61A102ME19L
DigiKey Part Number
490-GRM022R61A102ME19LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM022R61A102ME19LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM022R61A102ME19L
Description
CAP CER 1000PF 10V X5R 01005
Detailed Description
1000 pF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
GRM022R61A102ME19L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)