GRM0225C1E6R0WA03L
DigiKey Part Number
490-13636-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13636-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM0225C1E6R0WA03L
Description
CAP CER 6PF 25V C0G/NP0 01005
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 pF ±0.05pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GRM0225C1E6R0WA03L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)