GRJ31CZ72A475KE01K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 79.402
Datasheet
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GRJ31CZ72A475KE01K
DigiKey Part Number
490-GRJ31CZ72A475KE01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ31CZ72A475KE01K
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRJ31CZ72A475KE01K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)