GQM1875G2E3R0BB12D
DigiKey Part Number
490-GQM1875G2E3R0BB12DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GQM1875G2E3R0BB12DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GQM1875G2E3R0BB12DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM1875G2E3R0BB12D
Description
CAP CER 3PF 250V X8G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GQM1875G2E3R0BB12D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)