GQM1555G2D2R7BB01J
DigiKey Part Number
490-GQM1555G2D2R7BB01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GQM1555G2D2R7BB01J
Description
CAP CER 2.7PF 200V X8G 0402
Detailed Description
2.7 pF ±0.1pF 200V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GQM1555G2D2R7BB01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)