GJM1555C1H4R4WB01J
DigiKey Part Number
490-GJM1555C1H4R4WB01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM1555C1H4R4WB01J
Description
CAP CER 4.4PF 50V C0G 0402
Detailed Description
4.4 pF ±0.05pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GJM1555C1H4R4WB01J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)