GJM1555C1H3R7GB01D
DigiKey Part Number
490-GJM1555C1H3R7GB01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM1555C1H3R7GB01D
Description
CAP CER 3.7PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.7 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GJM1555C1H3R7GB01D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)