GJM0225C1C6R8CB01L
DigiKey Part Number
490-GJM0225C1C6R8CB01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GJM0225C1C6R8CB01LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM0225C1C6R8CB01L
Description
CAP CER MLCC
Detailed Description
6.8 pF ±0.25pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
GJM0225C1C6R8CB01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)