GJM0225C1C6R0DB01L
DigiKey Part Number
490-GJM0225C1C6R0DB01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GJM0225C1C6R0DB01LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM0225C1C6R0DB01L
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GJM0225C1C6R0DB01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)