GCM31M5C1H473FA16L
DigiKey Part Number
490-GCM31M5C1H473FA16LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM31M5C1H473FA16LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM31M5C1H473FA16LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31M5C1H473FA16L
Description
CAP CER 0.047UF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GCM31M5C1H473FA16L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)