GCM31CR71H225KA55L
DigiKey Part Number
490-4796-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-4796-1-ND - Cut Tape (CT)
490-4796-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31CR71H225KA55L
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GCM31CR71H225KA55L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)