GCM31A5C2J560FX01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
56 pF ±1% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
GCM31A5C2J560FX01D
DigiKey Part Number
490-GCM31A5C2J560FX01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM31A5C2J560FX01D
Description
CAP CER 56PF 630V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM31A5C2J560FX01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)