GCM21BR72A333KA37K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 858
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 400
Datasheet
YAGEO
In Stock: 1.604
KEMET
In Stock: 0
KEMET
TDK
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
GCM21BR72A333KA37K
DigiKey Part Number
490-GCM21BR72A333KA37KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BR72A333KA37K
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM21BR72A333KA37K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)