GCM21BL8EG475KE08L
DigiKey Part Number
490-GCM21BL8EG475KE08LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM21BL8EG475KE08LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM21BL8EG475KE08LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BL8EG475KE08L
Description
CAP CER 4.7UF 35V X8L 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCM21BL8EG475KE08L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)