GCM21BL81E474MA37L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric)
GCM21BL81E474MA37L
DigiKey Part Number
490-GCM21BL81E474MA37LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BL81E474MA37L
Description
CAP CER 0.47UF 25V X8L 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM21BL81E474MA37L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)